Zdravotná starostlivosť »
Otvorené
07:00 - 20:00

Ruptura achilovej šlachy

Objednajte sa
Je to úraz, ktorý nás môže vyradiť z aktívneho pohybu až na 2 mesiace. Roztrhnutiu achilovej šlachy, čiže úponu lýtkového svalu predchádza prudká zmena pohybu, často spojená s pohybovou aktivitou a to najmä pri športe ako squash, tenis, volejbal alebo halový futbal. Najčastejšou chybou je nedostatočné rozcvičenie sa resp. zlá kondícia pri dlhšie trvajúcej aktivite, kedy jednoducho telo vypovedá službu aj takýmto úrazom.

Pacienti prichádzajú k fyzioterapeutovi zväčša o barliach a nasedenou fixačnou ortézou. Žiaľ, častým neželaným „doplnkom“ je jazva pozdĺž celej achylovej šlachy v dôsledku operácie. Terapia je zameraná na ošetrenie jazvy, ktorá je tuhá a pevná. Využívame uvoľňovanie a mäkké techniky na celú poškodenú oblasť, strečing svalov a spoluprácu zdravej končatiny pri pohyboch v kolene a členku.

Neskôr začíname jemne zaťažovať nohu v sede a v stoji. Táto fáza je veľmi dôležitá a nesmie dôjsť k jej urýchleniu. Po úspešnom zaťažení nohy v stoji, začíname nácvik chôdze s barlami a neskôr bez opory. Učíme pacienta rôzne cviky, ktoré trénuje doma a opäť aplikujeme aj nestabilné plošiny ako BOSU ale fitloptu. Po zvládnutí a nácviku bežných denných činnosti zvyšujeme aktivitu pacienta, aby sa mohol vrátiť k svojmu obľúbenému športu alebo hobby.

Objednajte sa

Cvičenie/rekondícia:
Meno a priezvisko:
Telefonický kontakt:
Emailová adresa:
Preferovaný deň a čas:
Poznámka:
Akcie a novinky nemocnice:
Darujme si pomoc: